Aby zmiękczyć Swoją brodę, potrzebujesz tylko kilku kroków w codziennej pielęgnacji.
Dzięki nim zacznie ona wyglądać na zadbaną i elegancko wyglądającą, nie wspominając już o znacznie łatwiejszym przycinaniu i goleniu.
O jakie czynności mi chodzi?
Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego.
Kliknij poniższy link, aby przejść do interesującej Cię części:
Dlaczego moja broda jest szorstka i twarda?
Zanim przejdziemy do najlepszych sposobów na zmiękczenie brody, warto, abyś najpierw zrozumiał, jak broda staje się twarda i szorstka.
Jest wiele powodów, dla których Twoja broda nie jest tak miękka, oto główne z nich.
Słabe nawilżenie
Sucha i łamliwa broda nie może być miękka, jeśli nie jest odpowiednio nawilżona. Brak wilgoci powoduje, że włosy na twarzy stają się suche, szorstkie i podatne na łamanie.

Twoja skóra produkuje naturalne oleje, które nawilżają twarz. Podczas mycia mydła i szampony usuwają te naturalne oleje.
Jeśli ich nie zastąpisz, to Twoja broda traci wilgoć i staje się sucha i szorstka. Najlepszym sposobem na uzupełnienie tych olejków jest używanie naturalnego olejku do brody – włosy staną się grubsze, zdrowsze, mocniejsze i bardziej nawilżone.
Niska temperatura
Problem uwidacznia się zwłaszcza podczas okresów zimnowych – najbardziej narażonymi częściami Twojego ciała jest twarz i niestety broda.
Niska temperatura jest w stanie zniszczyć kondycję Twojej brody, czyniąc ją suchą i łamliwą. Jak już wspomniałem wcześniej, suchość powoduje szorstkość brody.
Rozdwojone końcówki włosów
Problem ten pojawia się najczęścieJ podczas początkowych etapów zapuszczania brody. Włosy na twarzy o rozdwojonych końcach wyglądają na niezabezpieczone i zaniedbane.
Rozszczepione końce pojawiają się po zniszczeniu warstwy ochronnej na końcu włosa.

Dzieje się tak najczęściej w przypadku stosunkowo nowych włosów, które nie były zbyt długo narażone na trudne warunki pogodowe, takie, jak wiatr, czy słońce – nie uodporniły się.
Kolejnym powodem rozdwajania końcówek jest przycinanie, zwłaszcza bardzo częste – nowe włosy są znacznie bardziej narażone na zniszczenie.
Twarda woda
Twarda woda zawiera duże ilości minerałów, które niestety mają wiele negatywnych skutków dla Twojej brody – stają się splątane i szorstkie.
Ponadto, woda ta utrudnia spłukiwanie szamponu z włosów na twarzy. Pozostawienie nadmiernych ilości szamponu prowadzi do jeszcze większej szorstkości.
Zmniejsza również działanie środków czyszczących zawartych w szamponach, co czyni je mniej skutecznymi.
4 czynności, które uczynią Twoją brodę miękką i przyjemną w dotyku
Dobra, już wiesz skąd bierze się twardość i szorstkość Twojego zarosty.
Nadszedł najwyższy czas, aby sobie z tym problemem poradzić.
Czyszczenie i mycie brody
Najlepszy sposób na zmiękczenie włosów to codzienna pielęgnacja twarzy.
Zacznij od zainwestowania w specjalną szczotkę do pielęgnacji brody, dzięki której będziesz w stanie złuszczyć skóry pod brodą. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, to możesz zawsze posłużyć się zwykłą szczoteczką do zębów, no, chyba że naprawdę masz już bardzo gęstą brodę.

Używaj szczotki w celu usunięcia martwego naskórka [powoduje swędzenie] i nadmiar oleju.
Oprócz szczotkowania, aby Twój zarost pozostał wolny od brudu, powinieneś go również często myć. Staraj się unikać używania zwykłych sklepowych szamponów do pielęgnacji włosów na brodzie.
Dlaczego?
Po pierwsze skóra twarzy jest znacznie bardziej wrażliwa niż skóra głowy. Po drugie mogą one uszkodzić włosy na brodzie, ponieważ zawierają ostre składniki, których głównym zadaniem jest pozbycie się bardzo tłustego sebum z włosów na głowie.

Dlatego powinieneś zainwestować w specjalny szampon stworzony z myślą o pielęgnacji zarostu. Służy on do czyszczenia brody, ale także skóry znajdującej się pod nią.
- aby prawidłowo nałożyć szampon, opuszkami palców zacznij masować zewnętrzne krawędzie zarostu, a następnie zejdź do samych końcówek – masowanie brody poprawia krążenie oraz sprawia, że staje się bardziej miękka
- pamiętaj o spłukanie szamponu z brody, zrób to dokładnie
- na samym końcu zadbaj o odpowiednie wysuszenie – najlepszym sposobem jest użycie czystego, miękkiego ręcznika, osusz brodę i pozwól jej odpocząć przez kilka, kilkanaście minut – większość mężczyzn nie stosuje się do tego i od razu wychodzi na zimno, gdy tylko umyje brodę, co jak mogłeś przeczytać wcześniej kończy się najczęściej szorstką brodą
Pewnie zastanawiasz się: ile razy w tygodniu powinienem myć brodę?
Oczywiście zależy to od kilku rzeczy, takich jak jej długość i ogólna kondycja. Za punkt odniesienia możesz przyjąć 3-4 razy w tygodniu. Po jakimś czasie Sam będziesz w stanie stwierdzić, czy musisz robić to częściej, czy w zupełności wystarczy.
Stosuj olejek do brody
Ze wszystkich środków do pielęgnacji brody najważniejszym z nich jest olejek.
Jeśli dopiero zaczynasz Swoją przygodę z brodą, to warto, abyś wiedział kilka rzeczy na temat tego niezbędnego produktu.
Skład:
- głównymi składnikami olejków do brody są, jak pewnie możesz się domyślić oleje, najczęściej spotykane to: arganowy, ze słodkich migdałów, makadamia, jojoba, z pestek winogron
- często dodawany jest również glicerol, lanolina lub wosk pszczeli, zależy to głównie od producenta olejku
- występują jeszcze olejki eteryczne, które odpowiadają za nadanie zapachu – jeśli masz bardzo wrażliwą skórę to powinieneś uważać, gdyż ich obecność może prowadzić to podrażnień, zamiast tego używaj olejku bezzapachowego

Korzyści
- powinieneś je już zauważyć od pierwszego dnia
- zmniejsza uczucie swędzenia brody zmiękczając zarost – sucha skóra pod brodą pojawia się, gdy jest pozbawiona naturalnych olejków, a olej do brody pomoże ponownie nawilżyć skórę
- po pewnym czasie powinien wyeliminować łupież
Zastosowanie
- nigdy nie stosuj oleju na brudną brodę, miesza się on z kurzem i innymi zanieczyszczeniami, co prowadzi do zatykania porów
- nigdy nie używaj go na mokrych włosach na twarzy, warstwa wody uniemożliwia jego wchłonięcie
- proces nanoszenia olejku nie należy do zbyt skomplikowanych – umieść 3 krople olejku na Swojej dłoni i wetrzyj w dłonie, następnie za pomocą palców wmasuj olej w brodę, staraj się zaczynać od podstawy cebulki włosa i kierować się w stronę podstawy włosa
- najlepszy czas na zastosowanie tuż po wyjściu spod prysznica – dzięki ciepłemu prysznicowi mieszki włosowe są otwarte i olej łatwiej wnika we włosy
Czesanie i szczotkowanie brody
Normalnie włosy na twarzy, jak i na ciele rosną w kilku różnych kierunkach. Niestety nie jest to zbyt pożądany stan rzeczy. Każdy z nas chce mieć schludnie wyglądający zarost, a nie brzydki busz.
Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu. Grzebień do brody i szczotka powinny poradzić sobie z niesforną brodą.

Które z nich wybrać?
To już zależy głównie od Twoich preferencji, ale najlepiej byłoby mieć obydwa. Grzebień ma za zadanie rozczesać włosy i nadać im kształt, szczotka pełni raczej rolę pielęgnacyjną, jak już mogłeś przeczytać wcześniej.
Czy mogę używać do tego zwykłego grzebienia?
Odpowiedź brzmi, nie. Nie każdy grzebień się do tego nadaje, zwłaszcza te plastikowe cuda z supermarketów.
Najlepiej sprawdzi się porządny drewniany grzebień do brody z wypolerowanymi „zębami”.
Grzebień do brody stymuluje wzrost włosów, jednocześnie prowadząc do wzrostu brody we właściwym kierunku. Aby to osiągnąć, powinieneś czesać i ciągnąć brodę w kierunku, w którym ma ona rosnąć. Po dłuższym stosowaniu grzebienia zauważysz, że Twoja broda staje się znacznie przyjemniejsza i delikatniejsza w dotyku.

Jeśli chodzi o szczotkę do brody, to postaraj się wybrać tą z włosiem dzika.
Dlaczego akurat z dzika?
Pod względem struktury jest to włos najbardziej zbliżony do włosa ludzkiego.
Przycinanie brody
Nawet jeśli będziesz stosował się do wszystkich wymienionych powyżej zaleceń, to i tak zauważysz, że po pewnym czasie pojawią się rozdwojone końce. Właśnie wtedy będziesz wiedział, że twoje włosy na twarzy wymagają przycięcia trymerem.
Nawet raz w tygodniu prowadzi do znacznego ograniczenia powstawania rozdwojonych końcówek brody.
Podsumowanie - jak zmiękczyć zarost przed goleniem
Oto najważniejsze czynności, dzięki którym Twoja broda zawsze pozostanie miękka i zadbana:
- czyszczenie i mycie brody
- stosuj olejek do brody
- czesanie i szczotkowanie brody
- przycinanie brody