Czyszczenie Golarki Elektrycznej – Poradnik [2024]

Jeśli masz golarkę ze stacją czyszczącą, to ten artykuł nie jest dla Ciebie. Nie musisz się martwić o jej czystość – automatyczna stacja czyszcząca poradzi sobie świetnie.

Jednak nie wszystkie golarki są dostarczane z taką stacją. Jeśli jej nie posiadasz, to niestety, ale będziesz musiał wyczyścić Swoją maszynkę ręcznie.

Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, to zapraszam Cię do dalszej lektury.

Najlepszy sposób na czyszczenie golarki elektrycznej

Biorąc pod uwagę moje 10 lat doświadczenia w używaniu golarek elektrycznych, to mogę bez chwili zastanowienia powiedzieć, że najłatwiejszym i najskuteczniejszym [pewnie i najtańszym] sposobem ich czyszczenia jest połączenie ciepłej wody z kranu i odrobiny mydła w płynie.

Oczywiście pod warunkiem, że Twoja golarka jest wodoodporna.

Jeśli tak nie jest, to jesteś skazany na czyszczenie na sucho [o tym będzie później]. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie myć swojej golarki, jeśli nie została do tego zaprojektowana – zostanie nieodwracalnie uszkodzona.

Jeśli nie wiesz, czy Twoja maszynka elektryczna może być czyszczone przy użyciu wody, to sprawdź informacje zawarte w instrukcji obsługi.

Przed rozpoczęciem mycia upewnij się, że golarka jest wyłączona i nie jest podłączona do gniazdka elektrycznego.

Postępuj zgonide z niżej opisanymi krokami.

Głowica golaca usuwanie pozostałości włosków

Usuń większość włosów z głowicy golącej

Wyjmij głowicę golącą i delikatnie ostukaj plastikową ramkę o brzeg zlewu – nie uderzaj folią, może to spowodować jej uszkodzenie.

Ta czynność powinna usunąć większość włosków.

Jeśli używasz golarki rotacyjnej, to musisz sprawdzić najpierw w instrukcji, jak odłączyć plastikową obudowę. Niektóre z nich mają przymocowaną przednią część golarki za pomocą zawiasu, podczas gdy inne są zamontowane na sztywno i muszą być całkowicie usunięte. 

Jeśli używasz kremu/żelu przed goleniem, to możesz sobie darować ten proces – głowica goląca będzie wypełniona pianą. Zamiast tego szybko opłucz ją pod bieżącą wodą.

Po usunięciu włosków ponownie zamontuje element tnący.

mydło w płynie

Użyj kilku kropli mydła

Polej odrobinę wody na głowicę golącą, a następnie dodaj kilka kropli mydła w płynie. 

Włącz golarkę – mydło powinno się ładnie pienić i pokryć folię/głowicę golarki. Dodaj jeszcze kilka dodatkowych kropli wody [możesz użyć wolnej ręki] i rozprowadź pianę na całej powierzchni głowicy golącej. 

Pozostaw włączoną golarkę na kilkanaście sekund.

Gdy golarka nadal działa, obficie opłucz głowicę ciepłą wodą

Dzięki temu usuniesz większość piany i pozostałości włosów z głowicy golącej. Trzymaj golarkę głową skierowaną w dół – pyrzpomina, to działanie stacji czyszczącej, w której golarka jest włączona, a roztwór detergentu przepływa przez głowicę.

Wyłącz maszynkę do golenia, wyjmij głowicę golącą i dokładnie ją wypłucz

W zależności od modelu golarki proces ten może różnie przebiegać:

 • jeśli masz golarkę Panasonic, to zdejmij ramkę z folii i dokładnie ją wypłukaj, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, opłucz również dwa wewnętrzne ostrza – w tym celu nie musisz odłączać ich od golarki
 • jeśli posiadasz golarkę Braun, to używa ona tak zwanej kasety – ostrze i folia są połączone w jeden element [w przeciwieństwie do głowicy golącej maszynki do golenia Panasonic], wyjmij kasetę, a następnie umyj ją wodą
 • w przypadku golarki rotacyjnej, musisz otworzyć lub usunąć górną część golarki i wypłukać ją

W każdym z tych przypadków upewnij się, że wszystko zostało dokładnie opłukane wodą.

Strząśnij nadmiar wody i pozwól częściom całkowicie wyschnąć

Bardzo ważne jest, aby ostrza i folie wyschły przed ponownym założeniem ich.

Jeśli tego nie zrobisz, to możesz mieć wilgotną głowicę golącą następnego ranka. A to nie jest dobre – zwłaszcza jeśli golisz się na sucho. 

Jeśli korzystasz z golarki foliowej, to tak wygląda cały proces czyszczenie.

W przypadku golarki rotacyjne od czasu do czasu będziesz musiał dokonać dokładniejszego czyszczenia – oprócz standardowych procedur opisanych powyżej.

Philips S5400 system ostrzy Multiprecision

Dokładne czyszczenie golarki rotacyjnej

Raz w miesiącu powinieneś wyczyścić każdą parę ostrzy i grzebieni. Oznacza to, że będziesz musiał rozmontować golarkę i wyczyścić ostrza i grzebienie.

Niestety, ale procedura ta zajmuje sporo czasu i może być kłopotliwa – pamiętaj, aby nie mieszać noży i grzebieni, ponieważ są one dopasowane do siebie. Jeśli je pomieszasz, to spadnie wydajność Twojej golarki, a także przyspieszy to jej zużycie.

 • procedura może być nieco inna w zależności od modelu golarki rotacyjnej, ale zawsze powinieneś zaczynać od zdjęcia elementów przytrzymujących ostrza – sprawdź instrukcję obsługi. 
 • po usunięciu elementów podtrzymujących możesz przystąpić do czyszczenia ostrzy i grzebieni – rób, to pojedynczo, aby jak już wspomniałem nie pomieszać ich.
 • umyj ostrze i grzebień wodą, usuwając włosy i brud. Następnie delikatnie osusz je ręcznikiem papierowym i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Po całkowitym wyschnięciu nałóż kilka kropli oleju.
 • złóż grzebienie, ostrza i pierścienie i zablokuj je – pamiętaj o odpowiedniej kolejności.

I to wszystko, jak sam widzisz nie jest to nic skomplikowanego. Zajmuje tylko trochę czasy.

Podsumowanie - jak wyczyścić golarkę

Jeśli nie chciało Ci się czytać całego artykułu, to w skrócie proces ten wygląda następująco:

 • usuń większość włosów z głowicy golącej
 • użyj kilku kropli mydła
 • gdy golarka nadal działa, obficie opłucz głowicę ciepłą wodą
 • wyłącz maszynkę do golenia, wyjmij głowicę golącą i dokładnie ją wypłucz
 • strząśnij nadmiar wody i pozwól częściom całkowicie wyschnąć
Facebook
Twitter
Pinterest