Golenie pod Włos – Poradnik [2024]

Pewnie słyszałeś różne argumenty za i przeciw goleniu się pod włos. Do tej pory nie jesteś zdecydowany, jaki sposób jest najlepszy. 

Jesteś w kropce i nie wiesz, co robić?

Cóż mam nadzieję, że poniższy artykuł Ci w tym pomoże.

Czy powinienem golić się z włosem, czy pod włos?

Cóż będę z Tobą całkowicie szczery.

Powodem, dla którego nie możesz znaleźć odpowiedzi, jest to, że… taka nie istnieje. Obydwa sposoby mogą być używane i obydwa z nich pozwolą Ci się ogolić.

Niestety, ale golenie pod włos wiąże się z bardzo przykrym zjawiskiem – podrażnieniami.

Zacznijmy od pewnego, niepodważalnego faktu:

 • golenie pod włos zapewnia dokładniejsze golenie niż golenie z włosem

Dlatego musisz zadać sobie następujące pytanie: czy golenie pod włos jest warte ryzyka nadmiernego podrażnienia?

Golenie pod wlos maszynką

Co to znaczy golić się pod włos?

Włosy na twarzy rosną w dwóch głównych wzorcach:

 • włosy na Twoich policzkach rosną w dół, w kierunku podłogi – jeśli chcesz golić się pod włos na policzkach, wargach i brodzie, to wystarczy, że będziesz trzymał maszynkę do góry i przesuwał ją w kierunku sufitu
 • drugi wzorzec zaczyna się od linii żuchwy i kończy u podstawy szyi, te włosy rosną w górę, ku sufitowi, czasami nawet w bok

Wystarczy, że będziesz pamiętał o jednej prostej zasadzie – jeśli czujesz szarpanie maszynki, to znaczy, że golisz się pod włos.

Oczywiście nie zawsze jest to w 100% prawdziwe – tępa maszynka zawsze będzie szarpać Twoje włosy.

Niezbitym faktem jest, że golenie pod włos nie jest czymś, co można bezpiecznie zrobić bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy o Swojej skórze.

Dlaczego golenie pod włos jest niebezpieczne?

Kiedy przesuwasz maszynkę z włosem, to znacznie zmniejszasz szarpanie i ciągnięcie włosków, niż w przypadku golenia w przeciwnym kierunku. 

Jeśli masz wrażliwą skórę, to golenie pod włos, moim zdaniem, nie jest warte uzyskania dokładniejszego efektu [gładszej skóry]. Bez względu na to, jak starannie będziesz się golić i tak nie unikniesz podrażnień. 

Możesz je zminimalizować. 

Jak bardzo?

W dużej mierze zależy to od rodzaju Twojej skóry, większość rodzajów skóry może sobie z tym poradzić, jeśli sam proces golenia będzie wykonany prawdiłowo.

Skąd mam wiedzieć, czy mam wrażliwą skórę?

Jeśli masz wrażliwą skórę na innych częściach ciała, to znaczy, że Twoja twarz jest również wrażliwa.

Jeśli zauważyłeś, że Twoja skóra zaczyna swędzieć lub pojawiają się na niej czerwone place w określonych momentach roku, pod wpływem nasłonecznienia lub kontaktu ze składnikami, niektórych produktów do pielęgnacji skóry, to jest to oznaka wrażliwej skóry.

To, że masz wrażliwą skórę, nie oznacza, że nie możesz cieszyć się dokładnym goleniem. Nadal możesz golić się pod włos, tylko na mokro.

Jak ogolić się pod włos?

Po pierwsze nie jesteś w stanie zgolić trzydniowego zarostu pod włos – musisz przyciąć włosy do krótszej długości. Jeśli używasz golarki foliowej lub rotacyjnej, to wykorzystaj do tego trymer. Sprawdza się świetnie.

Poniżej zostanie przedstawiony sposób golenia pod włos przy użyciu maszynki do golenia z ostrzami. Jeśli chodzi o golarki elektryczne, to nie ma tu wielkiej filozofii.

Golenie pod włos można podzielić na następujące po sobie etapy:

 • golenie z włosem
 • golenie w poprzek włosa
 • golenie pod włos
 1. Przed goleniem namocz twarz pod prysznicem lub rozprowadź na twarzy dużą ilość ciepłej wody. Nie używaj gorącej wody – może powodować podrażnienia.
 2. Podczas golenia nie spiesz się. Po zakończeniu pierwszego etapu golenia z włosem ponownie nałóż krem do golenia/żel/mydło i rozpocznij drugie krok, czyli golenie w poprzek włosa.
 3. Następnie opłucz twarz ciepłą wodą, ponownie nałóż krem do golenia i wreszcie ogól się pod włos.
 4. Po zakończeniu przemyj twarz zimną wodą [pomaga zamknąć pory] i osusz twarz ręcznikiem, tylko uważaj, nie pocieraj, gdyż może to spowodować podrażnienia. Jeśli masz możliwość to użyj balsamu bezalkoholowego.

Porady, które pomogą utrzymać Twoją skórę w nieskazitelnym stanie

 • podczas golenia wywieraj bardzo niewielki nacisk na Swoją skórę
 • nie dociskaj zbyt mocno maszynki do skóry – dociskanie grozi przecięciem włosów poniżej poziomu skóry, co może prowadzić do powstawania wrastających włosków
 • ciepłe ostrze jest lepsze niż zimne ostrze
 • wykonuj krótkie [2 cm] pociągnięcia, dłuższe pociągnięcia mogą prowadzić do podrażnień
 • osusz twarz, nigdy nie pocieraj jej ręcznikiem
 • po goleniu zastosuj bezalkoholowy płyn/balsam – alkohol wysusza i postarza skórę, może prowadzić również do pieczenia skóry
 • gól się codziennie, a Twoja skóra się dostosuje

Podsumowanie - golenie pod włos

Jeśli chcesz uzyskać efekt skóry gładkiej jak u niemowlaka, to golenie pod włos będzie w sam raz, ale uważaj, nie jest to zabawa dla każdego.

Facebook
Twitter
Pinterest