Czy powinienem był wybrać golarkę rotacyjną, a może jednak foliową?
Zacząłeś Swoją przygodę od golarki rotacyjnej i jesteś gotów, aby spróbować golarki foliowej. Jednak nie jesteś pewien, czy będzie lepsza. Skąd możesz wiedzieć, nigdy jej nie używałeś.
No i dochodzi do tego koszt zakupu nowej golarki.
Przecież nie chcesz wyrzucić pieniędzy w błoto, prawda?
Jeśli nie wiesz, jakie są plusy i minusy obydwu rodzajów golarek, to zapraszam Cię do dalszej lektury.
Kliknij poniższy link, aby przejśc do interesującej Cię części:
Golarka foliowa
Jej nazwa pochodzi od folii pokrywającej ostrza.
Są to cienkie blachy z bardzo małymi otworkami. Za foliami zlokalizowane są oscylujące ostrza. Otworki w folii podnosza włosy do góry.
Dodatkowo stanowią barierę pomiędzy skórą a ostrzami. Po wejściu włosa do otworka folii jest on obcinany przez poruszające się w przód i w tył noże.
Ponieważ ostrza poruszają się podobnie do ostrzy kosiarki golarkę należy stosować w linii prostej. Nie wykonuj ruchów okrężnych.

Zalety golarki foliowej
- Świetna dla skóry wrażliwej - w porównaniu do golarek rotacyjnych są one bardziej przyjazne dla skóry. Folia wygładza skórę i pozwala uzyskać naprawdę dokładne golenie. Dodatkowo wciąga ona włosy do otworków i tnie je bez ciągnięcia - delikatne golenie wrażliwej twarzy.
- Bardzo dokładne golenie - wszystko to dzięki wspomnianym powyżej foliom. Świetnie sprawdza się w przypadku krótkich włosów.
- Szybkie golenie - dzięki foliom jesteś w stanie szybko przesuwać się w linii prostej z jednej strony twarzy na drugą. Nie musisz wielokrotnie przejeżdżać maszynką przez ten sam obszar golenia.
- W sam raz do codziennego golenia - jeśli golisz się codziennie, to docenisz golarkę foliową. Jak już wspomniałem wcześniej, dzięki foliom sprawdza się fenomenalnie w przypadku krótkich włosków.
Wady golarki foliowej
- Hałas - wewnętrzny silnik i dźwięk noży sprawia, że niestety są znacznie głośniejsze, niż inne golarki. Jest to denerwujące, zwłaszcza jeśli nie mieszkasz sam. Uwierz mi, odgłos golarki jest w stanie zbudzić śpiącą osobę.
- Ograniczona możliwość obracania - sama głowica nie porusza się tak, jak w golarkach rotacyjnych. Działa najlepiej, gdy jest używana w liniach prostych. Ruch kołowy nie jest możliwy.
Golarka rotacyjna (głowicowa)
Golarka rotacyjna posiada okrągłe, niezależnie poruszające się głowice golące.
W golarce znajdują się linie, które umożliwiają przechodzenie przez nie włosów. Włosy przechodzące przez otwory, są następnie przycinane.
Golarki rotacyjne umożliwiają golenie ruchem okrężnym po wszystkich konturach twarzy (sprawnegolarki.com).

Zalety golarki rotacyjnej
- Świetnie goli grube włosy - najlepiej sprawdza się w przypadku grubych, szorstkich i szybko rosnących włosów. Jeśli masz taki zarost to będziesz z niej zadowolony.
- Bez problemu tnie dziko rosnące włosy- jeśli Twój zarost na szyi rośnie w różnych kierunkach, to golarka rotacyjna będzie w sam raz.
- Dla spędzających weekend bez golenia - jeśli uwielbiasz spędzać weekend nic nie robiąc, a golisz się dopiero w poniedziałek z rana to golarka rotacyjna sprawdzi się świetnie. Działa znacznie lepiej niż golarka foliowa.
- Cicha praca - w porównaniu do golarki foliowej jest prawie niesłyszalna. Możesz być spokojny, że nie obudzisz nikogo z rana.
Wady golarki rotacyjnej
- Mało precyzyjna - w porównaniu do precyzji, jaką oferuje golarka foliową, to wypada ona słabo. Golarki rotacyjne są stosowane w ruchu kołowym, który nie jest zbyt precyzyjny. Zwłaszcza dotyczy, to takich obszarów jak bokobrody i krawędzie brody.
- Słabo sprawdza się w przypadku wrażliwej skóry - niestety, ale nauka używania golarki rotacyjnej może zająć Ci trochę czasu. W tym czasie zauważysz podrażnienia na skórze, zwłaszcza jeśli Twoja skóra zalicza się do grupy wrażliwej.
Kluczowe różnice pomiędzy elektrycznymi maszynkami do golenia
Projekt golarki
Jak zauważyłeś na zdjęciach zamieszczonych powyżej modeli golarek, mają one wyraźne różnice konstrukcyjne.
Golarka foliowa posiada od 3 do 4 folii z ostrzami się za nimi. Przez to nie ma możliwości ruchu.
Golarka rotacyjna ma trzy okrągłe głowice, które niezależnie poruszają się w różnych kierunkach.
System golenia
System folii w golarkach foliowych składa się z cienkiego metalu z otworkami, które wciągają włosy. Dodatkowo dochodzą trymery, które podnoszą włosy do strzyżenia. Przesuwają się one w linii prostej.
Układ golarki rotacyjnej jest zupełnie inny. Obrotowe głowice (najczęściej w liczbie trzech) mają kształt trójkątny. Poruszają się w wielu kierunkach niezależnie od sąsiednich głowic. Dodatkowo niezależnie porusza się także cała głowa urządzenia.
Szybkość golenia
Golarka foliowa jest szybsza niż golarka rotacyjna. Może wibrować nawet do około 14 000 cykli na minutę.
Generowany hałas
Drgania i ruchy noży powoduje, że golarka foliowa jest znacznie głośniejsza, niż jej konkurencja. Jest ona w stanie wybudzić kogoś ze snu.
Podobieństwa pomiędzy golarkami foliowymi i rotacyjnymi
Opcja golenia na mokro i sucho
Obydwa rodzaje golarek mają w swojej linii wiele modeli linii, które możesz stosować zarówno do golenia na mokro, jak i na sucho.
Oznacza to, że golarka może być używana z żelem do golenia lub innego rodzaju kremem.
Możesz również używać wody do jej czyszczenia.
Bezpieczeństwo skóry
W przeciwieństwie do zwykłych maszynek na nożyki, w przypadku golarek elektrycznych nie dochodzi bezpośredniego kontaktu skóry z ostrzami.
Pozwalają one na dokładne golenie bez powodowania zranień i skaleczeń.
Trymer
Większość golarek (nawet te tańsze) ma wysuwany trymer w rękojeści. Świetnie sprawdza się w przypadku bokobrodów i krawędzi brody lub wąsów.
Bateria litowo-jonowa
Wszystkie nowe maszynki elektryczne posiadają baterię litowo-jonową. Zapewnia ona nawet do 60 minut pracy. Co przekłada się na kilkanaście goleń.
Czas golenia
Niezależnie od rodzaju golarki golenie nie powinno zająć Ci więcej niż 5 minut. Nie, tak źle, zwłaszcza jeśli spieszysz się z rana do pracy.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić Ci główne różnice i podobieństwa pomiędzy golarkami rotacyjnymi a foliowymi.
Pamiętaj, że niezależnie od mojej opinii na temat golarek… najważniejsze jest, żeby golarka, którą chcesz wybrać, sprawdziła się w przypadku Twojej skóry.
Powiązane artykuły: